OBJAVLJEN NACRT NOVOG NATJEČAJA: POTPORA PODUZEĆIMA ZA TRANZICIJU NA ENERGETSKI I RESURSNO UČINKOVITO GOSPODARSTVO (POZIV 2)
BESPOVRATNA SREDSTVA ZA PROIZVODNA PODUZEĆA
Objavljen je nacrt novog natječaja iz NPOO-a koji se odnosi na Potpore poduzećima za tranziciju na energetski i resursno učinkovito gospodarstvo (NPOO.C1.1.1.R4-I1.02) u svrhu poticanja proizvodnih ulaganja malih i srednjih te srednje kapitaliziranih poduzeća (mid-caps), iz energetski intenzivnih industrija, koja će rezultirati energetski i resursno učinkovitijim gospodarstvom kroz promicanje kružnog gospodarstva uvođenjem resursne učinkovitosti u proizvodni ciklus i životni vijek proizvoda, uključujući održivu opskrbu primarnim i sekundarnim sirovinama i/ili dekarbonizaciji, povećanju korištenja obnovljivih izvora energije i smanjenju emisija energetski intenzivnih industrija.
Cilj natječaja je poduprijeti bržu i bolju prilagodbu gospodarstva trenutnim i budućim ekološkim zahtjevima, te kroz ulaganja u zelenu tranziciju i stvaranje zelenih vještina, utjecati na smanjenje negativnih učinaka na klimu i okoliš, povećanu održivost proizvodnje, očuvanje postojećih i stvaranje novih radnih mjesta te jačanje lokalne i regionalne konkurentnosti.
Očekivani učinak ulaganja koja se financiraju ovom mjerom jest smanjenje štetnih emisija za najmanje 20 % u usporedbi s ulaganjima koja nisu usmjerena na energetsku učinkovitost, korištenje obnovljivih izvora energije, korištenje reciklata i oporabljivih materijala u ukupnom volumenu materijala u proizvodnji iznosit će najmanje 20 %.
Poziv će se usredotočiti na nova ulaganja u ekološki prihvatljive proizvodne procese i učinkovitost resursa u malim i srednjim poduzećima te privatnim srednje kapitaliziranim poduzećima, posebno iz energetski intenzivnih industrija, radi ostvarivanja ciljeva EU taksonomije:
– ublažavanja i prilagodbe klimatskim promjenama,
– održive uporabe prirodnih resursa,
– prijelaza na kružno gospodarstvo,
– sprečavanja i kontrole onečišćenja.
Bespovratna sredstva:
Grupa 1. Mala i srednja poduzeća:
Najniži iznos potpore: 70.000 EUR
Najviši iznos potpore: 995.421,06 EUR
Iznos alokacije: nije poznato
Grupa 2. Srednje kapitalizirana poduzeća:
Najniži iznos potpore: 265.445,62 EUR
Najviši iznos potpore: 4.645.298,29 EUR
Iznos alokacije: nije poznato
Ukupan fond sredstava: nije poznato
Intenzitet sufinanciranja:
A) Potpore za ulaganja u mjere energetske učinkovitosti osim za zgrade (GBER Čl. 38.)
HR02 Panonska Hrvatska, HR06 Sjeverna Hrvatska i HR03 Jadranska Hrvatska
– Mala poduzeća 65%
– Srednja 55%
– Velika (mid-cap) 45%
HR05 Grad Zagreb
– Mala poduzeća 55%
– Srednja 45%
– Velika (mid-cap) 35%
B) Potpore za ulaganje u promicanje energije iz obnovljivih izvora energije, obnovljivog vodika i visokoučinkovite kogeneracije (GBER čl. 41.)
– Mala poduzeća 65%
– Srednja 55%
– Velika (mid-cap) 45%
Potpore se dodjeljuju za ulaganje u promicanje energije iz obnovljivih izvora.
Potpore se mogu dodijeliti i za ulaganje u projekte skladištenja električne energije samo u mjeri u kojoj se dodjeljuju za kombinirane projekte obnovljivih izvora energije i skladištenja (iza brojila), ako su oba elementa komponente jedinstvenog ulaganja.
Komponenta skladištenja godišnje apsorbira najmanje 75 % svoje energije iz izravno povezane opreme za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora. Sve komponente ulaganja (proizvodnja i skladištenje) smatraju se jedinstvenim integriranim projektom za provjeru usklađenosti s pragovima utvrđenima u članku 4 Uredbe GBER. Potpore za ulaganje dodjeljuju se u odnosu na novougrađene kapacitete. Iznos potpore ne ovisi o outputu.
Prihvatljivi troškovi su ukupni troškovi ulaganja.
C) Potpore za ulaganje u učinkovitu upotrebu resursa i za podupiranje prelaska na kružno gospodarstvo (GBER Čl. 47.)
HR02 Panonska Hrvatska, HR06 Sjeverna Hrvatska i HR03 Jadranska Hrvatska
– Mala poduzeća 75%
– Srednja 65%
– Velika (mid-cap) 55%
HR05 Grad Zagreb
– Mala poduzeća 65%
– Srednja 55%
– Velika (mid-cap) 45%
Potpore se dodjeljuju za sljedeće vrste ulaganja:
Ulaganja u poboljšanje učinkovitosti resursa na jedan ili oba sljedeća načina:
– neto smanjenje sredstava potrošenih u proizvodnji određene količine outputa u usporedbi s postojećim proizvodnim procesom kojim se korisnik koristi ili alternativnim projektima (navedenim niže u točkama (a) i (b)). Među potrošenim su sredstvima svi potrošeni materijalni resursi, osim energije, a smanjenje se utvrđuje mjerenjem ili procjenom potrošnje prije i nakon provedbe mjere potpore, uzimajući u obzir sve prilagodbe za vanjske uvjete koje bi mogle utjecati na potrošnju resursa;
– zamjenom primarnih sirovina sekundarnim (ponovno upotrijebljenim ili oporabljenim, uključujući recikliranim) sirovinama
Prihvatljivi su troškovi dodatni troškovi ulaganja utvrđeni usporedbom ukupnih troškova ulaganja projekta s troškovima projekta ili aktivnosti koji su manje pogodni za okoliš, a koji odgovaraju jednom od sljedećeg:
(a) protučinjenični scenarij koji se sastoji od usporedivog ulaganja koji bi se vjerodostojno ostvario u novom ili već postojećem proizvodnom postupku bez potpore i kojim se ne postiže ista razina učinkovitosti resursa;
ili
(b) protučinjenični scenarij koji se sastoji od usporedivog ulaganja u konvencionalni postupak proizvodnje u kojem se upotrebljavaju primarne sirovine, ako je dobiveni sekundarni proizvod (ponovno upotrijebljen ili oporabljen) tehnički i ekonomski zamjenjiv primarnim proizvodom.
U svim situacijama navedenima u točkama (a) i (b), protučinjenični scenarij odgovara ulaganju s usporedivim izlaznim kapacitetom i vijekom trajanja koje je u skladu s normama Unije koje su već na snazi. Protučinjenični scenarij vjerodostojan je s obzirom na pravne zahtjeve, tržišne uvjete i poticaje.
Ako se ulaganje sastoji od ugradnje dodatne komponente u već postojeći objekt za koji ne postoji ekvivalent koji je manje pogodan za okoliš ili ako podnositelj zahtjeva za potporu može dokazati da bez potpore ne bi bilo ulaganja, prihvatljivi troškovi su ukupni troškovi ulaganja.
Potpore se dodjeljuju za ulaganja koja se poduzimaju radi usklađivanja s normama Unije koje su donesene, ali još nisu na snazi pod uvjetom da se ulaganje provede i dovrši najmanje 18 mjeseci prije nego što norme stupe na snagu. Potpore se ne dodjeljuju za ulaganja koja se provode radi usklađivanja s normama Unije koje su donesene i koje su na snazi.
Prihvatljivi prijavitelji:
Prijavitelji moraju biti malo ili srednje poduzeće ili privatno srednje kapitalizirano poduzeće pod uvjetom da u konkurentnom postupku dodjele bespovratnih sredstava dokažu da planirana ulaganja doprinose u vrijednosti od najmanje 20% ostvarivanju barem jednom od sljedećih ciljeva:
– promicanju kružnog gospodarstva uvođenjem resursne učinkovitosti u proizvodni ciklus i životni vijek proizvoda, uključujući održivu opskrbu primarnim i sekundarnim sirovinama;
– dekarbonizaciji i smanjenju emisija energetski intenzivnih industrija, uključujući demonstraciju i uvođenje inovativnih tehnologija s niskom razinom emisija.
Prihvatljivi su prijavitelji iz energetski intenzivnih industrija koji uključuju sljedeće razrede djelatnosti unutar sektora C Prerađivačka industrija:
– Proizvodnja prehrambenih proizvoda (10)
– Proizvodnja pića (11)
– Proizvodnja tekstila (13)
– Proizvodnja odjeće (14)
– Prerada drva i proizvoda od drva i pluta, osim namještaja (16)
– Proizvodnja papira i proizvoda od papira (17)
– Tiskanje i umnožavanje snimljenih zapisa (18)
– Proizvodnja kemikalija i kemijskih proizvoda (20)
– Proizvodnja osnovnih farmaceutskih proizvoda i farmac. pripravaka (21)
– Proizvodnja proizvoda od gume i plastike (22)
– Proizvodnja ostalih nemetalnih mineralnih proizvoda (23)
– Proizvodnja metala (24)
– Proizvodnja gotovih metalnih proizvoda, osim strojeva i opreme (25)
– Proizvodnja strojeva i uređaja, d.n. (28)
– Proizvodnja namještaja (31)
Prihvatljive projektne aktivnosti i prihvatljive kategorije troškova:
– Potpore za ulaganje u mjere energetske učinkovitosti
– Potpore za ulaganje u promicanje energije iz obnovljivih izvora energije
– Potpore za ulaganje u recikliranje i ponovnu uporabu otpada
1. Potpore za ulaganje u mjere energetske učinkovitosti
Prihvatljive aktivnosti su ulaganja u mjere neophodne za postizanje više razine energetske učinkovitosti, primjenu zelenih tehnologija u poslovnim procesima poduzeća s ciljem smanjenja negativnih učinaka na klimu i okoliš koji će rezultirati energetski učinkovitijom proizvodnjom i/ili dekarbonizacijom i smanjenjem štetnih emisija.
Prihvatljive su aktivnosti za uvođenje novih tehnologija i tehnoloških rješenja koji rezultiraju smanjenjem utroška energije i/ili smanjenjem emisija CO2 povezan s:
– uvođenjem novih tehnologija i tehnoloških rješenja u proizvodni i radni proces koji rezultiraju smanjenjem utroška energije i doprinose energetskoj učinkovitosti procesa;
– uvođenjem novih tehnologija i tehnoloških rješenja u proizvodni i radni proces koji rezultiraju smanjenjem emisija CO2
– optimizacijom procesa kroz tehničke i tehnološke mjere koje doprinose smanjenju potrošnje isporučene energije projektnoj cjelini
– uvođenjem sustava za praćenje i optimizaciju potrošnje energije i vode (pametna brojila i uređaji za detaljnije praćenje potrošnje energije i sl.)
Prihvatljivi su dodatni troškovi ulaganja neophodni za postizanje više razine energetske učinkovitosti. Oni se utvrđuju na temelju usporedbe troškova ulaganja s troškovima protučinjeničnog scenarija do kojeg bi došlo u nedostatku potpore kako slijedi:
– ako se protučinjenični scenarij sastoji od provedbe manje energetski učinkovitog ulaganja koje odgovara uobičajenoj poslovnoj praksi u predmetnom sektoru ili za predmetnu djelatnost, prihvatljivi troškovi sastoje se od razlike između troškova ulaganja za koje se dodjeljuje državna potpora i troškova manje energetski učinkovitog ulaganja;
Ako se ulaganje sastoji od jasno prepoznatljivog ulaganja usmjerenog isključivo na poboljšanje energetske učinkovitosti za koju ne postoji manje energetski učinkovito protučinjenično ulaganje, prihvatljivi troškovi su ukupni troškovi ulaganja.
Primjeri prihvatljivih troškova:
1. Poboljšanje učinkovitosti korištenja toplinske energije u proizvodnim/radnim procesima uz rekuperaciju otpadne topline u procesima, tehnološku racionalizaciju potrošnje energije, promjenu postupaka vođenja i upravljanja procesima;
2. Zahvati na energetskim agregatima kojima se smanjuje potrošnja energije korištenjem otpadne topline ili drugim tehničko/tehnološkim mjerama na agregatima i pripadnoj opremi kojim se direktno doprinosi smanjenju potrošnje energije;
3. Poboljšavanje energetske učinkovitosti u elektroenergetici (npr. uvođenje učinkovitijih elektromotornih pogona sukladno normi IEC 60034-30);
4. Sve ostale tehnološke mjere i drugi zahvati u proizvodnom / radnom procesu koji rezultiraju smanjenjem utroška energije i doprinose energetskoj učinkovitosti procesa u skladu s ovim Pozivom i sl.
(gornja lista nije iscrpna i navodi samo neke moguće prihvatljive troškove).
Troškovi koji nisu izravno povezani s postizanjem više razine energetske učinkovitosti nisu prihvatljivi.
Napomena: Usklađenost s ciljem energetske i resursne učinkovitosti dokazuje se, između ostalog, i aspektom usklađenosti s referentnim dokumentima o najboljim dostupnim tehnikama (BREF) za pojedine industrije.
2. Potpore za ulaganje u promicanje energije iz obnovljivih izvora energije
Postavljanje novih sustava za proizvodnju:
1. električne energije iz energije:
– sunca (stupanj korisnog djelovanja sunčanih fotonaponskih pretvarača veći od 15%), uključujući i sustave za njeno skladištenje (baterije, vodik/gorive ćelije i dr.)
– vjetra
– geotermalne energije.
2. toplinske i/ili rashladne energije, energije za grijanje sanitarne i/ili tehnološke vode te energije za grijanje i hlađenje prostora:
– toplinskim sunčanim kolektorima (stupanj korisnog djelovanja veći od 70%)
– dizalicama topline
– geotermalnim izmjenjivačima topline.
3. Potpore za ulaganje u recikliranje i ponovnu uporabu otpada
Prihvatljive su sljedeće vrste aktivnosti:
(a) ulaganja u poboljšanje učinkovitosti resursa na jedan ili oba sljedeća načina:
– neto smanjenje sredstava potrošenih u proizvodnji određene količine outputa u usporedbi s postojećim proizvodnim procesom kojim se korisnik koristi ili alternativnim projektima ili aktivnostima;
– zamjenom primarnih sirovina sekundarnim (ponovno upotrijebljenim ili oporabljenim, uključujući recikliranim) sirovinama;
Prihvatljivi troškovi su dodatni troškovi ulaganja utvrđeni usporedbom ukupnih troškova ulaganja projekta s troškovima projekta ili aktivnosti koji su manje pogodni za okoliš
(Indikativno navedeno. Čeka se odgovor EK na primjere prihvatljivih troškova)
Primjeri prihvatljivih troškova:
1. uvođenje novih tehnologija i tehnoloških rješenja u proizvodne procese koji rezultiraju učinkovitijim korištenjem resursa uvođenjem novih tehnologija i tehnoloških rješenja u proizvodni proces koji rezultiraju učinkovitijim korištenjem resursa i/ili zamjenom primarnih sirovina sekundarnim (ponovno upotrijebljenim ili oporabljenim, uključujući recikliranim) sirovinama i/ili smanjenjem nastanka otpada prilikom proizvodnje i/ili produljenim korištenjem proizvoda koji proizlazi iz zaokružene proizvodne cjeline
2. trošak gradnje /rekonstrukcije zgrada i/ili obnove zgrada prihvatljiv je uz uvjet da je isti vezan/neophodan dio investicije uz ulaganje – nabavu strojeva i opreme iz točke gore odnosno u svrhu uvođenja novih tehnologija i tehnoloških rješenja u proizvodne procese koji rezultiraju učinkovitijim korištenjem resursa uvođenjem novih tehnologija i tehnoloških rješenja u proizvodni proces koji rezultiraju učinkovitijim korištenjem resursa i/ili zamjenom primarnih sirovina sekundarnim (ponovno upotrijebljenim ili oporabljenim, uključujući recikliranim) sirovinama i/ili smanjenjem nastanka otpada prilikom proizvodnje i/ili produljenim korištenjem proizvoda koji proizlazi iz zaokružene proizvodne cjeline. Zgrade koje se grade ili rekonstruiraju trebaju se projektirati kao zgrade gotovo nulte energije (nZEB)
Osnovni uvjeti za prijavitelje!
U okviru ovog Natječaja, potpora se ne može dodijeliti:
– prijavitelju koji s udjelom troškova energije u prihodu prijavitelja manjim od 2% u godini koja prethodi godini podnošenja projektnog prijedloga
– mikro poduzećima, udrugama i dobrotvornim organizacijama
– djelatnostima u sektoru čelika, sektoru ugljena, sektoru brodogradnje ili sektoru umjetnih vlakana
– djelatnostima u sektoru prometa te povezanoj infrastrukturi, proizvodnji i distribuciji energije te energetskoj infrastrukturi, osim regionalnih potpora za ulaganja u najudaljenijim regijama i programa operativnih regionalnih potpora
– prijavitelju koji ima manje od 10 zaposlenih na temelju sati rada u godini koji prethodi godini predaje projektnog prijedloga
– prijavitelju koji ne može iskazati pozitivan EBITDA (EBITDA = poslovni prihod – poslovni rashod + amortizacija)
– prijavitelju čiji poslovni prihodi u godini prije predaje projektnog prijedloga iznose manje od 50% od ukupne vrijednosti projekta
– prijavitelju koji nema minimalni udio kapitala i rezervi u pasivi 15% prema godišnjim financijskim izvješćima u fiskalnoj godini koja prethodi godini predaje projektne prijave
Osnovni uvjeti prihvatljivosti projekta!
– projekt doprinosi smanjenju štetnih emisija za najmanje 20% u usporedbi s ulaganjima koja nisu usmjerena na energetsku učinkovitost i korištenje obnovljivih izvora energije i / ili povećanju korištenja sekundarnih sirovina (reciklata i oporabljivih materijala) u ukupnom volumenu materijala u proizvodnji od najmanje 20%.
Osnovni uvjeti financiranja!
– ako se udio privatnog sufinanciranja prijavitelja podmiruje kreditom banke, prijavitelj mora prilikom predaje projektnog prijedloga dostaviti Obvezujuće pismo namjere banke na iznos ukupne vrijednosti projekta umanjene za iznos traženih bespovratnih sredstava (Obvezujuće pismo namjere banke mora važiti do sklapanja ugovora o kreditu, a najranije do 30. travnja 2023. godine.)
– ako se udio privatnog sufinanciranja prijavitelja podmiruje iz vlastitih izvora, prijavitelj mora u roku od dvadeset (20) kalendarskih dana od dostave Odluke o financiranju putem sustava eNPOO, dostaviti dokaz (izvod) da je na posebnom projektnom računu osigurao sredstva u iznosu od minimalno 15% ukupne vrijednosti projekta za potrebe provedbe projekta
Rokovi i način podnošenja projektnih prijedloga:
Natječaj bi trebao biti objavljen krajem 2023. godine kada će biti poznati konačni uvjeti natječaja te rokovi podnošenja projektnih prijedloga.
Projektni prijedlozi podnose se isključivo putem sustava eNPOO.
Za više informacija slobodno nas kontaktirajte na investim@investim.hr ili na 099 451 6899.
INVESTIM