POREZNE POTPORE PODUZETNICIMA TEMELJEM ZAKONA O POTICANJU ULAGANJA
SMANJENJE STOPE POREZA NA DOBIT ZA 50%, 75% ILI 100%
Zakon o poticanju ulaganja donesen je 27. svibnja 2022. godine kojim se uređuje dodjela državnih regionalnih potpora radi poticanja ulaganja.
Instrumenti dodjele regionalne potpore uključuju:
– umanjenje stope poreza na dobit;
– umanjenje naknade za raspolaganje neaktivnom imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske.
CILJEVI POTICANJA ULAGANJA:
– Cilj odnosno svrha poticanja ulaganja je poticanje gospodarskog rasta i ostvarenje gospodarske politike Republike Hrvatske, njezina uključivanja u tokove međunarodne razmjene i jačanje investicijske i konkurentske sposobnosti hrvatskoga poduzetništva.
– Na razini gospodarskih subjekata cilj i svrha poticanja ulaganja je izgradnja međunarodno konkurentnog, transparentnog i atraktivnog sustava potpora za ulaganja pravnih ili fizičkih osoba registriranih u Republici Hrvatskoj, obveznika poreza na dobit, koji obavljajući gospodarsku djelatnost, sudjeluju u prometu robe i usluga u Republici Hrvatskoj.
PRIHVATLJIVI KORISNICI:
Trgovačko društvo ili fizička osoba (obrtnik) koji je obveznik poreza na dobit, registriran na području Republike Hrvatske.
STOPE UMANJENJA POREZA NA DOBIT:
1. a) Za ulaganja u visini iznosa od 150.000 do 1.000.000 eura korisniku potpore stopa poreza na dobit umanjuje se za 50 % od propisane stope poreza na dobit u razdoblju do deset godina od godine početka ulaganja, uz uvjet otvaranja najmanje pet novih radnih mjesta povezanih s ulaganjem;
1. b) Za ulaganja u centre za razvoj informacijsko-komunikacijskih sustava i softvera, a u visini od 50.000 do 1.000.000 eura korisniku potpore stopa poreza na dobit umanjuje se za 50 % od propisane stope poreza na dobit u razdoblju do deset godina od godine početka ulaganja, uz uvjet otvaranja najmanje deset novih radnih mjesta povezanih s ulaganjem.
2. Za ulaganja u visini iznosa od 1.000.000 do 3.000.000 eura korisniku potpore stopa poreza na dobit umanjuje se za 75 % od propisane stope poreza na dobit u razdoblju do deset godina od godine početka ulaganja, uz uvjet otvaranja najmanje deset novih radnih mjesta povezanih s ulaganjem.
3. Za ulaganje u visini iznosa više od 3.000.000 eura, korisniku potpore stopa poreza na dobit umanjuje se za 100 % od propisane stope poreza na dobit u razdoblju do deset godina od godine početka ulaganja, uz uvjet otvaranja najmanje petnaest novih radnih mjesta povezanih s ulaganjem.
Ako korisnik potpore ne ispuni uvjet otvaranja ili smanji broj novih radnih mjesta utvrđenih odredbama ovoga članka prije isteka propisanog minimalnog razdoblja očuvanja predmetnog ulaganja iz ovoga članka i / ili ako ne poštuje minimalno razdoblje očuvanja predmetnog ulaganja iz stavka 7. ovoga članka, prestaje mu pravo korištenja potpore za čitavo razdoblje za koje su dodijeljene, uz obvezu povrata sredstava ostvarenih korištenjem dodijeljene potpore uvećanih za iznos osnovne referentne stope koja se određuje i objavljuje na temelju pravila o državnim potporama, uvećane za 100 baznih bodova.
PRIHVATLJIVE AKTIVNOSTI I TROŠKOVI:
Ulagačke aktivnosti koje doprinose ostvarenju održivih i tehnološki naprednih projekata ulaganja visoke dodane vrijednosti na području RH.
Potpore u okviru ovog Zakona odnose se na projekte ulaganja koje imaju za cilj jačanje konkurentske sposobnosti u:
– proizvodno-prerađivačkim aktivnostima
– razvojno-inovacijskim aktivnostima
– aktivnostima poslovne podrške
– aktivnostima usluga visoke dodane vrijednosti.
Također, potpore se odnose na projekte kojima se osigurava ekološki sigurna i održiva poduzetnička aktivnost te jedan ili više od sljedećih ciljeva:
– doprinos zelenoj i digitalnoj tranziciji gospodarstva Republike Hrvatske
– doprinos održivom konceptu industrije i naprednim tehnološkim rješenjima industrije 4.0.
– unos nove opreme i suvremenih tehnologija
– veća zaposlenost i izobrazba zaposlenika
– razvoj proizvoda i usluga više dodane vrijednosti
– povećanje poduzetničke konkurentnosti
– ravnomjerni regionalni razvoj Republike Hrvatske
– gospodarsko aktiviranje neaktivne imovine u vlasništvu Republike Hrvatske
– rast produktivnosti gospodarskih subjekata u Republici Hrvatskoj.
Prihvatljivi troškovi temeljem kojih se dodjeljuje potpora uključuju ulaganja u materijalnu i nematerijalnu imovinu.
Ulaganja u materijalnu imovinu uključuju troškove:
– gradnje na temelju građevinske dozvole odnosno na temelju potvrde glavnog projekta;
– kupnje opreme/strojeva.
UVJETI:
– nabavljena oprema treba biti nova, odnosno nekorištena.
– troškovi vezani uz zakup materijalne imovine mogu se uzeti u obzir, uz uvjet da za postrojenja ili strojeve zakup mora biti u obliku financijskog leasinga i sadržavati obvezu korisnika potpore na kupnju nakon isteka ugovora o zakupu.
Za diversifikaciju postojeće poslovne jedinice, prihvatljivi troškovi moraju biti najmanje 200 % viši od knjigovodstvene vrijednosti imovine koja se ponovno upotrebljava, uknjižene u fiskalnoj godini koja prethodi početku radova.
Prihvatljivi troškovi ulaganja u nematerijalnu imovinu moraju ispunjavati sljedeće uvjete:
– imovina se mora upotrebljavati isključivo u poslovnoj jedinici koja prima potporu
– imovina se mora voditi kao imovina koja se amortizira
– imovina mora biti kupljena po tržišnim uvjetima od treće osobe nepovezane s kupcem
– mora biti uključena u imovinu korisnika potpore i mora biti povezana s projektom za cijelo vrijeme trajanja razdoblja korištenja potpore
Minimalno 25 % prihvatljivih troškova ulaganja mora biti osigurano od strane korisnika potpore iz vlastitih izvora ili kroz vanjsko financiranje i ne smije sadržavati nikakvo javno financiranje.
NEPRIHVATLJIVI TROŠKOVI:
– troškovi zemljišta;
– troškovi s osnove zakupa zemljišta i zgrade, prije izgrađene građevine; te
– prije korištena oprema / strojevi te materijalna i nematerijalna imovina nabavljena od povezanih poduzeća ili izrađena od strane korisnika potpore (s izuzetkom za projekte ulaganja mikropoduzetnika u opravdane troškove uračunavat će se i unos korištene opreme / strojeva do maksimalno pet godina starosti).
INTENZITETI POTPORE:
Maksimalni intenzitet potpore definiran je kartom regionalnih potpora te se može uvećati za 10 postotnih bodova u slučajevima poticanja ulaganja srednjih poduzetnika odnosno za 20 postotnih bodova u slučajevima poticanja malih i mikropoduzetnika.
Maksimalni intenzitet potpore definiran je kartom regionalnih potpora:
1. Jadranska Hrvatska
a) mikro i mali poduzetnici 60%
b) srednji poduzetnici 50%
c) veliki poduzetnici 40%
2. Panonska i Sjeverna Hrvatska
a) mikro i mali poduzetnici 70%
b) srednji poduzetnici 60%
c) veliki poduzetnici 50%
2.1. Sisačko-moslavačka županija
a) mikro i mali poduzetnici 75
b) srednji poduzetnici 70%
c) veliki poduzetnici 60%
3. Grad Zagreb
a) mikro i mali poduzetnici 55%
b) srednji poduzetnici 45%
c) veliki poduzetnici 35%
IZVJEŠTAVANJE:
Korisnici potpora dužni su tijekom razdoblja korištenja potpore podnositi godišnje pisano izvješće o izvršenju projekta ulaganja, prihvatljivim troškovima, korištenju poticajnih mjera te očuvanju predmetnog ulaganja i otvorenih radnih mjesta povezanih s tim ulaganjem, ako je primjenjivo, Ministarstvu i Ministarstvu financija – Poreznoj upravi.
Za više informacija slobodno nas kontaktirajte na investim@investim.hr ili na 099 451 6899.
INVESTIM